Proč zvolit právě KEDo?

Za 20 let jsme zabezpečili spoustu objektů. A jestliže, po takové době prosperujeme, tak je to důkaz, že to děláme dobře.

Dbáme na spokojenost našich klientů.

Miloslav Černohorský

Zdrojhttp://technet.idnes.cz/peter-higgs-se-o-nobelovce-dozvedel-na-ulici-fzc-/veda.aspx?c=A131011_194901_veda_mla

Britský fyzik Peter Higgs až do pátku nevěděl, že v úterý získal Nobelovu cenu za fyziku. Prozradila mu to sousedka, která ho potkala na ulici. 

Švédské akademii se s profesorem Higgsem nepodařilo spojit s hned v den udělování, tedy v úterý. Podle neoficiálních informací členů komise odjel Peter Higgs z Edinburghu, kde bydlí, aby se vyhnul mediální pozornosti. Ve skutečnosti byl ovšem Higgs pouze na obědě (cena bylo nakonec udělena hodině odkladů a porad komise až ve 12:45). Alespoň tak to oceněný fyzik vysvětlil v pátek na své první tiskové konferenci po udělení ceny. Jako vždy bez mobilu, který údajně nenosí s sebou.

Pravdou ovšem je, že Higgs, který byl horkým kandidátem na Nobelovu cenu, z Edinburghu odjet chtěl. Nakonec to však nestihl. Když po polévce, porci pstruha a jednom pivu vysedal z auta před svým domem, oslovila ho starší dáma z vedlejšího domu. "Poblahopřála mi a já se jí zeptal, k čemu vlastně. Vše jsem pořádně pochopil, až když jsem přišel domů a začal číst vzkazy," vyprávěl vědec.

Svého plánu na odjezd do klidného koutu Skotské vysočiny se Higgs vzdal, přesto se rozhodl pro několik dní klidu. Novinářům svou přítomnost utajil a na veřejnost se poprvé vydal až v pátek. Bylo to už poučené rozhodnutí; Higgs má s mediální pozorností velké zkušenosti minimálně od loňského července,kdy urychlovač LHC objevil částici, tzv. Higgsův boson, kterou v 60. letech práce britského fyzika a jeho dalších kolegů a konkurentů předpověděla. Udělení ceny právě za objev této částice letos bylo velmi pravděpodobné.

Higgs mimo jiné na tiskové konferenci ocenil právě práci druhého nositele letošní nobelovky, Belgičana Francoise Englerta, a dalších kolegů, kteří přišli ve stejnou dobu s podobnými myšlenkami, ale cenu nedostali (více o tom, kolik lidí najednou přišlo na Higgsův boson zde).

Kromě toho se ještě "pochlubil" tím, že ve škole ve fyzice nijak nevynikal. Možná to prý bylo tím, že ji na jeho škole nevyučovali příliš zajímavě. Rozhodně však nebyl špatným žákem. Ba naopak, získával školní ceny v tak rozmanitým předmětech, jako byly cizí  jazyky, matematika či chemie. K částicové fyzice 84 letého Higgse přitáhla údajně až těsně po 2. světové válce přednáška o atomové bombě.

 

 

 

 

 

 

 

Go to Top